College Committees

2014-15


Ad Hoc Committee for Faculty Awards

  • Fred Garber
  • Angela Griffith
  • Karen Meyer
  • Joe Tritschler

Athletic Council Representative

Name Department Term
David Reynolds BIE 2014-15

Curriculum Committee

Name Department Term
Frank Ciarallo BIE 2013-15
Marty Emmert EE 2014-16
James Menart MME 2014-16
Dan Rapking Student (non-voting)  
Vanessa Starkey CSE 2014-16
  University Curriculum  
  University Curriculum Alternate  

Faculty Development Committee

Name Department Term
Maher Amer MME 2013-15
Caroline Cao BIE 2014-16
Henry Chen EE 2013-15
Travis Doom CSE 2014-16
Marty Emmert EE 2014-16
Amir Farajian MME 2013-15
John Gallagher CSE 2013-15
Jack Jean CSE 2014-16
Nathan Klingbeil Dean Ex-officio
Junghsen Lieh MME 2014-16
Jim Menart University P&T Committee
(elected at-large in the college; non-voting member of CECS FDC)
 
Chandler Phillips BIE 2013-15
John Wu EE 2014-16
Xinhui Zhang BIE 2013-15

Faculty Senators (elected)

Name Department Term
Caroline Cao BIE 2014-16
Travis Doom CSE 2013-15
Fred Garber EE 2012-14

Graduate Council Representatives

Name Department Term
Arthur Goshtasby PhD in EGR 2014-17
Jim Menart Program Director 2014-17
T.K. Prasad Alt. (at-large) 2014-17
Michael Raymer Associate Dean  

Graduate Studies Committee

Name Department Term
Tyler Highlander Student (non-voting)  
Junghsen Lieh MME 2013-15
Pratik Parikh BIE 2014-16
T.K. Prasad CSE 2014-16
Arnab Shaw EE 2013-15

Petitions Committee

Name Department Term
Kaitlyn Danner Student Univ Petition Cmt Repr  
S. Ganapathy, Chair BIE 2014-16
Hong Huang, Scribe MME 2013-15
Karen Meyer CSE 2014-16
Yan Zhuang EE 2013-15

Scholarship Committee

Name Department Term
Mitch Heaton Development Dir, ex-officio Univ Scholar Council  
Ahsan Mian MME 2014-16
Morgan Miller Student  
Michael Ondrasek CSE 2013-15
Michael Saville EE 2014-16
Joe Tritschler, Chair BIE 2013-15

Steering Committee

Name Department Term
Emily Burns Student Government  
Frank Ciarallo BIE 2013-15
Marty Emmert, Chair EE 2014-16
Jack Jean CSE 2014-16
Nathan Klingbeil Dean Ex-officio
Scott Thomas Scribe, MME 2013-15

Teaching Awards Committee

Name Department Term
Josh Dempe Student, MME  
David Kender 2011-12 Recipient  
Phani Kidambi 2012-13 Recipient  
Rachael Kniece Student, EE  
Tori Robinson Student, CSE  
Joe Tritschler 2013-14 Recipient  
Jordan Yaney Student, BIE  

Technology Committee

Name Department Term
Tom Bazzoli ex-officio  
Allie Colvin Student, BIE  
Amir Farajian MME 2013-15
Matthew Franey Student, MME  
David Kender BIE 2013-15
Brian Luttmer Student, EE  
Jay Osborn CC  
Daniel Owen Student, CSE  
Michael Van Horn CC  
John Wu EE 2014-16
Jungie Zhang CES 2014-16

Previous Years' Committees

The following are downloadable versions of the College of Engineering and Computer Science's College Committees from previous years:

College Committees

Except where noted as "non voting", all student may vote. Ex-officio members are non voting.